Okazaki Jujitsu & Karate National Championships

1993 Irvine, California 4th Place Team Jujitsu Only
1994 Las Vegas, Nevada 3rd Place Team  Jujitsu/Karate
1995 Long Beach, California 2nd Place Team  Jujitsu/Karate
1996 Santa Clara, California 1st Place Team  Jujitsu/Karate
1997 Long Beach, California 1st Place Team Jujitsu/Karate
1998 Tempe', Arizona 3rd Place Team Jujitsu Only
1999 Reno, Nevada 3rd Place Team Jujitsu/Karate
2000 Palm Desert, California 2nd Place Team\3rd Place Team Jujitsu/Karate
2001 Irvine, California 3rd Place Team \2nd Place Team Jujitsu/Karate
2002 Irvine, California 4th Place Team\2nd Place Team Jujitsu/Karate
2003 Foster City, California 1st Place Karate

Sportsmanship Award

1994 Paul Lugo Karate
1995 Nancy Tran Karate
1997 Erik Getman Karate
1998 Tatiana Deeff Karate
2000 Anthony Woo Jujitsu
2001 Andrew Chhom Karate
2002 Andrew Chhom Karate

 

Jujitsu Results

 

1st Place

2nd Place

3rd Place
1993 Nancy Tran/Anny Fong 16-17 yr Intermediate Matthew Dias/Molly Morris 6-8 yr Advanced  
Grant Marcoux/Sara Marcoux Sr. Novice   Jennifer Nelson\Cora Jacobson 16-17 yr Advanced
Janice Okamoto/F.Chris Peterson (uke) Yodan/Godan  
1994 Matthew Dias/Timothy Lugo 9-10 yr Advanced   Cora Jacobson/Cerissa Cruz 16-17 yr Advanced
Andrea Lee/ Lyla Yu 16-17 yr Novice  
Nancy Tran/Anny Fong 16-17 yr Intermediate
1995 Matthew Dias/Timothy Lugo 11-12 yr Advanced Andrea Lee/ Lyla Yu 16-17 yr Intermediate Jason Kinchelow/Sonny Bautista Gokyu
Rolan Tuazon/Rico Tuazon 13-15 yr Intermediate   Dennis Dias/Rhodel Manuel Nikyu
Nancy Tran/Anny Fong Yonkyu Larry Wadford/Kevin Stroud Ikkyu
1996 Hao Le/Jacob Chhom 16-17 yr Intermediate Rolan Tuazon/Rico Tuazon 16-17 yr Advanced Dennis Dias/Kevin Wong Ikkyu
1997 David Olazabal/Tim Hootman 16-17 yr Combined Hao Le/David Olazabal(uke) Yonkyu  
1998 Robbie Trotman/David Olzabal(uke) 16-17 yr Novice Rosie Galvez/Jenny Rojas 16-17 yr Intermediate Cam Ning Chung/Christopher Woo 13-15 yr Intermediate
Cam Ming Chung/Sean Pilverger 16-17 yr Intermediate Anthony Woo/David Olazabal Yonkyu  
Hao Le/Tim Hootman Yonkyu  
1999 Anthony Woo/Terrence Woo Yonkyu    
Hao Le/Tim Hootman Sankyu
2000   Daniel Phal/Joshua Phal 16-17 yr Intermediate Dennis Dias/Andrew Chhom Shodan
Elizabeth Chhom/Matthew Dias 16-17 yr Advanced Karen Dean/Paula Vanderzanden Sandan
Sarah Chow/Sara Schubert Sr. Novice  
Anthony Woo/Terrence Woo Sankyu
Tatiana Deeff/Andrew Chhom(uke) Nidan
Janice Okamoto/Dennis Dias(uke) Yodan/Godan
2001 Andrew Chhom/Thangyen Chhom Shodan Elizabeth Chhom/Daniel Phal 16-17 yr Advanced Matthew Dias/Christopher Woo 16-17 yr Advanced
  Tatiana Deeff/Mark Quesada Sandan  
George Arrington/Dennis Dias Yodan/Godan
2002 Dennis Dias/Sonny Bautista Sandan     Christopher Woo/Victor Nguyen 16-17 yr Advanced
        George Arrington/Dennis Dias(uke) Yodan/Godan
2003     Eric Rodriquez/Jason Woo 11-12 yr Intermediate    
      Victor Nguyen/Christopher Woo (uke) Sankyu    
      Christopher Woo/Terrence Woo Ikkyu    
      Dennis Dias/Anthony Le Sandan    
      George Arrington/Dennis Dias (uke) Yodan/Godan    

Karate Results 

 

1st Place

2nd Place

3rd Place
1994 Nancy Tran 16-17 yr Novice Matthew Dias 9-10 yr Novice Lina Song 16-17 yr Intermediate
Larry Wadford Sr. Advanced Richelle Quinto 16-17 yr Novice Timothy Lugo Jr. Black Belt
  Warren Low 16-17 yr Intermediate  
Anny Fong 16-17 yr Advanced
Dennis Dias Sr. Beginner
1995 Rolan Tuazon 13-15 yr Advanced Matthew Dias 9-10 yr Novice Timothy Lugo Jr. Black Belt
Warren Low Sr. Advanced Andrea Lee 16-17 yr Novice Rico Tuazon 13-15 yr Intermediate
  William Lugo Jr. Black Belt Lyla Yu 16-17 yr Novice
Jason Kinchelow Sr. Beginner Rhodel Manuel Sr. Beginner
Dennis Dias Sr. Novice  
Larry Wadford Shodan
1996 Matthew Dias 11-12 yr Novice Cam Ming Chung 13-15 yr Novice Cam Ning Chung 11-12 yr Novice
Hao Le 16-17 yr Novice Rico Tuazon 16-17 yr Advanced Ritchie Le 13-15 yr Novice
Tatianna Deeff Sr. Beginner Roland Tuazon Jr. Black Belt Jacob Chhom 16-17 yr Intermediate
Kevin Wong Sr. Novice Thangyen Chhom Sr. Beginner Regan Cruse Sr. Novice
    Robin Lau Sr. Advanced Larry Wadford Shodan
1997 Cam Ming Chung 13-15 yr Novice Michele Dias 6-8 yr Intermediate Hao Le Sr. Novice
Tim Hootman 16-17 yr Novice    
Stefan Conde Sr. Beginner
Dennis Dias Sr. Novice
1998 Tatianna Deeff Sr. Intermediate
1999 Christopher Woo 13-15 yr Novice Matthew Dias 13-15 yr Novice Dennis Dias Sr. Novice
Tim Hootman Sr. Beginner Terrence Woo Sr. Beginner  
Anthony Woo Sr. Novice  
2000 Christopher Woo 13-15 yr Novice Daniel Phal 13-15 yr Novice Joshua Phal 13-15 yr Novice
Elizabeth Chhom 16-17 yr Novice Terrence Woo Sr. Beginner Sara Schubert 16-17 yr Novice
Paula Vanderzanden Sandan Dennis Dias Sr. Novice Karen Dean Sr. Beginner
    Mark Quesada Sandan  
2001 Christopher Woo 16-17 yr Advanced Jason Woo 9-10 yr Advanced Victor Nguyen 16-17 yr Novice
Thangyen Chhom Sr. Beginner Michele Dias 11-12 yr Novice Karen Dean Sr. Beginner
Anthony Woo Sr. Novice Joshua Phal 13-15 yr Novice George Arrington Shodan
Andrew Chhom Sr. Intermediate Thi Nguyen 16-17 yr Novice  
Mark Quesada Sandan Matthew Dias 16-17 yr Advanced
  Dennis Dias Sr. Novice
2002 Dennis Dias Sr. Novice Michele Dias 13-15 yr Novice Jason Chinn 16-17 yr Novice
  Linda Nguyen 16-17 yr Novice Terrence Woo Sr. Beginner
Christopher Woo 16-17 yr Advanced George Arrington Shodan
Thangyen Chhom Sr. Novice Sonny Bautista Sandan
Andrew Chhom Sr. Intermediate George Arrington Masters
2003 Eric Rodriquez 11-12 yr Intermediate Michele Dias 13-15 Yr Novice Everardo Rodriquez Jr 13-15 yr Advanced
Terrence Woo Sr. Beginner Victor Nguyen Sr. Beginner Dennis Dias Sr. Novice
    Christopher Woo Sr. Novice Tatiana Deeff Sr. Advanced
    Kayti Quesada Sr. Advanced Jason Woo Shodan
    George Arrington Shodan    
      Mark Quesada Sandan    

 

Youth Sumo Tournament

  1st Place 2nd Place 3rd Place
1998 Michele Dias Rosie Galvez Cam Ning Chung
  Jenny Rojas    
2002     Michele Dias
      Christopher Woo
       

 

 

 


Copyright 2001, Alameda High School Jujitsu Alumni, Inc. All rights reserved.